Hortensja ogrodowa - uprawa, podłoże, podlewanie, przycinanie

Hortensja ogrodowa - uprawa, podłoże, podlewanie, przycinanie

Któż z nas nie zna hortensji ogrodowej? Ta przepiękna roślina często nazywana jest królową ogrodów. Zapewne dlatego, że swoim urokiem zachwyca nas przez całe lato. Najważniejsza jest jednak prawidłowa uprawa hortensji.


Stanowisko dla hortensji ogrodowej

Jeśli chcemy podejść profesjonalnie do uprawy naszej hortensji, musimy zacząć od jej prawidłowego doboru stanowiska. Najlepiej aby rosła w półcieniu lub na stanowiskach gdzie światło jest częściowo rozproszone. Na silnie nasłonecznionych stanowiskach może dochodzić do uszkodzenia kwiatów, a przy silnych upałach wywołujących duża transpirację  rośliny mogą więdnąć. Przy doborze stanowiska należy zwrócić uwagę, na ilość światła słonecznego, która dla obfitego kwitnienia Hortensji ogrodowej powinno wynosić 4-6 h  w ciągu dnia. Docelowe miejsce powinno być również osłonięte aby przy ostrych zimach oraz późnowiosennych przymrozkach nie dochodziło do uszkodzeń pąków.

Podłoże dla hortensji ogrodowej

Hortensje wymagają gleb żyznych, bogatych w próchnicę i zasobnych w składniki pokarmowe. Gleba powinna być stale umiarkowanie wilgotna i przepuszczalna. Hortensja ta nie lubi podłoży bardzo ciężkich i zlewnych, a także zbyt lekkich i jałowych. Większość odmian hortensji wymaga kwaśnego oraz lekko kwaśnego podłoża o pH 4,5-6,5
Przygotowanie miejsca i sadzenie


Na początku usuwamy gruz i inne ewentualne zanieczyszczenia glebowe. Powinniśmy są wsadzić w dół o takiej głębokości 2-3 krotnie większy niż doniczka, w której rosła dotychczas roślina. Przy sadzeniu roślin do ozdobnych donic na tarasie, należy wsadzić ją w odpowiednio większy aby zapewnić miejsce rozwijającemu się systemowi korzeniowemu chociaż na jeden sezon wegetacyjny. Hortensję sadzimy od początku wiosny (kwietnia) do końca jesieni (listopada), więc nie musimy się martwić, że spóźnimy się z kupnem i upiększeniem naszego ogrodu czy tarasu.

Gdy bryła korzeniowa jest przesuszona, zanurzamy roślinę wraz z donicą w pojemniku z wodą (tak aby poziom wody był powyżej linii podłoża). Roślinę trzymamy w ten sposób do pełnego nasiąknięcia podłoża. Gdy korzenie są bardzo zbite należy je nieco rozluźnić. Ziemie wokół posadzonych roślin delikatnie udeptujemy/uklepujemy. Wokół rośliny formujemy misę. Następnie podlewamy roślinę i ściółkujemy. Jako ściółkę dobrze jest zastosować dobrze przekompostowaną korę sosnową lub jej mieszaninę z torfem. Zobacz również: Hortensja ogrodowa sadzonki.

Podlewanie hortensji ogrodowej

Hortensja to roślina o bardzo wysokich wymaganiach wodnych. Szczególnie w okresie intensywnego wzrostu czyli w okresie wiosennym oraz kwitnienia latem. Latem w okresie suchych okresów należy nawadniać 2-3 razy w tygodniu stosując jednorazowo 20-30 l wody na 1m2.

Przycinanie hortensji ogrodowej

Większość roślin lubi przycinanie i pielęgnację, a jak jest z hortensją? Ten wspaniały krzew daje nam piękne kwiaty w różnych kolorach – biały, kremowy, różowy, czerwony, a nawet fioletowy i niebieski. Hortensja ogrodowa nie wymaga przycinania jednak można ten zabieg wykonywać.  Mianowicie wycinamy– mniej więcej pod koniec sierpnia– przekwitłe kwiatostany (tuż pod pędami). Odmiany hortensji ogrodowej kwitnące na pędach dwuletnich jak i jednorocznych (Hortensja Freudenstein) Im wcześniej wykonamy ten zabieg tym lepiej rośliny zareagują przed zimą.