Miskanty są roślinami, które zaskakują rosnącą popularnością wśród polskich amatorów ogrodnictwa. Trawy ozdobne zaczęły być mocno doceniane i trafiły w gusta krajowych klientów.
Sadzonki traw ozdobnych to jedna z tych grup roślin, które z dumą rozwijamy – każdego roku trawy jak tytułowy trzcinnik trafiają do setek polskich ogrodów, gdzie dopełniają modne aranżacje, pełne dzikości i naturalnego piękna.
Któż z nas nie zna hortensji ogrodowej? Ta przepiękna roślina często nazywana jest królową ogrodów. Zapewne dlatego, że swoim urokiem zachwyca nas przez całe lato. Najważniejsza jest jednak prawidłowa uprawa hortensji.
Byliny są chętnie wybieraną grupą roślin ozdobnych do ogrodu. Jest ich całe mnóstwo i każda ma swój unikalny charakter oraz typową dla siebie urodę. Jednak jednymi z najbardziej uniwersalnych pod kątem ogrodowych kompozycji są tytułowe liliowce.
Iglaki na stałe wpisały się w nasz krajobraz, są mało wymagające, zimozielone i rosną wdzięcznie przez długie lata. Polacy stosują je bardzo chętnie jako elementy ogrodowych kompozycji, głównie jako żywopłoty i solitery
Hortensje to królowe polskich ogrodów, to poetyckie stwierdzenie ma w sobie sporo prawdy. Zarówno hortensja bukietowa, jak i hortensja ogrodowa stanowi główną dekorację wielu kompozycji kwiatowych, tak w prywatnych ogrodach i ogródkach działkowych, jak i w przestrzeni publicznej.
Wśród krzewów i drzew iglastych szczególne miejsce zajmują tytułowe cisy. Sadzonki dekorują zarówno prywatne polskie ogrody, jak i co modniej aranżowane parki, ogrody botaniczne, ogrody zoologiczne oraz przestrzeń publiczną.
Przykładem popularnej rośliny ogrodowej jest laurowiśnia wschodnia – sadzonki tej rośliny już od wielu lat wykorzystywane są w celach dekoracyjnych. Kiedy sadzić laurowiśnie oraz jak wygląda jej uprawa? Zapraszamy do lektury!
Ozdobne trawy od kilku lat są jednymi z chętniej wybieranych roślin do ogrodowych aranżacji. Sadzonki traw świetnie uzupełniają modne kompozycje, są doskonałym tłem oraz wypełnieniem wolnych przestrzeni, czego dowodem jest ich popularność wśród architektów krajobrazu.
Bogactwo gatunkowe hortensji jest olbrzymia. Od hortensji będących pnączami, poprzez krzewy (najwięcej) po nawet niewielkich rozmiarów drzewa. Każdy gatunek a nawet odmiana różnią sie wysokością i średnica samych roślin czy też wielkością, kształtem ich kwiatostanów.
Obecność bylin w naszych ogrodach dodaje uroku i sprawia, że miejsce wypoczynku staje się uciechą dla oczu. Piękne kolory kwiatów, różnorodność kształtów, wysokości i pokrojów, terminów kwitnienia nadaje nigdy nienudzący się obraz pięknego krajobrazu.
Czy w waszym ogrodzie pełne słońce ogrzewa jakieś miejsce dłużej niż osiem godzin dziennie? Jeśli tak to zdecydowanie powinniście przeczytać to, co znajduje się poniżej. Dlaczego? Ponieważ znajdziecie tam drzewa, krzewy i kolorowe byliny kochające słońce.
Drzewa iglaste to często monumentalne, piękne i budzące respekt okazy. Bardzo wiele osób szukając działki na swój wymarzony dom zwraca uwagę na już istniejącą zieleń.
Czy trawa może być jedynie zielonym i równo przystrzyżonym dywanem okalanym przez piękne rabaty? Jeszcze do niedawna na pewno tak było, jednak coraz częściej możemy zauważyć w ogrodach przeróżne odmiany traw ozdobnych.
Nawet w małym ogrodzie można zagwarantować sobie namiastkę miejskiego parku. Jak to możliwe? Dzięki posadzeniu w naszym przydomowym raju drzew iglastych
Ściółki zwiększają wilgotność gleby. Hamują intensywność parowania wody z wierzchniej warstwy ziemi oraz działają inhibicyjnie na rozwój chwastów, które w okresie lata mogą zwiększyć straty wody o 25%.
Gdybyśmy chcieli wybrać idealną roślinę do naszego ogrodu, na taras lub balkon to z pewnością wiele z nas pomyślałoby o funkii (Hosta). Co sprawia, że jest dla nas tak atrakcyjna?
Cis - roślina bardzo popularna w przydomowych ogrodach, parkach, skwerach. Czy można z niej uzyskać coś więcej niż tylko swobodnie rosnący krzew? Czy możemy go przycinać, wyginać i formować wedle własnego uznania?
Czy zamykając oczy i myśląc o wiejskiej chatce z pięknym, kolorowym ogrodem widzicie falującą na wietrze lawendę o nieziemsko pięknych, fioletowych kwiatach? Czy czujecie ten niepowtarzalny zapach kojarzący się z latem, ciepłem i beztroską?