Uprawa funkii w ogrodzie. kiedy sadzić i jak przesadzać funkie?

Uprawa funkii w ogrodzie. kiedy sadzić i jak przesadzać funkie?

Gdybyśmy chcieli wybrać idealną roślinę do naszego ogrodu, na taras lub balkon to z pewnością wiele z nas pomyślałoby o funkii (Hosta).  Co sprawia, że jest dla nas tak atrakcyjna? Przede wszystkim są to na pewno liście, których różnorodność barw zachwyca każdego. Możemy spotkać odmiany o liściach od białych po ciemnozielone lub wielobarwne. Często również ich kwiaty zachwycają swoim wyglądem, kształtem i kolorem.Funkia - wygląd i kolory


Jak już wcześniej wspominaliśmy są to rośliny o rozmaitym zabarwieniu liści. Co ważne, wielkość roślin też jest bardzo różna, zależna od odmiany, wieku rośliny czy warunków siedliskowych. Wyróżnia się sześć podziałów wielkości: karłowate (do 10 cm średnicy), miniaturowe (10-25 cm średnicy), małe (25-40 cm średnicy), średnie (40-60 cm średnicy), duże (60-90 cm średnicy) oraz bardzo duże (powyżej 90 cm średnicy). Kształty liści są tak samo różnorodne jak ich zabarwienie. Możemy wyróżnić między innymi liście sercowate symetryczne/asymetryczne, szerokolancetowate czy okrągłosercowate. Kolejnym aspektem powodującym, że różne odmiany funki rosnąc obok siebie stworzą cudowny dywan pełen barw są ich kwiaty, których barwa może być biała, lawendowa, fioletowa a nawet niebieskofioletowa. Co za tym idzie? Spokojnie możemy posadzić je w towarzystwie innych, kwitnących roślin, których barwa kwiatów będzie komponowała się z naszą królową – funkią.


Bardzo dużą zaletą tej byliny jest sam sposób rozwoju liści. Bardzo wiele odmian cechuje zmienność barwy liści. Początkowo niepozorne, małe, białe listki w okresie pełnego rozwoju mogą nabierać kolor pięknej, soczystej zieleni, natomiast jesienią znowu przybrać kolor bardziej blady. Jeśli chcemy cieszyć się ich widokiem również w domu bez problemu możemy ściąć pojedyncze liście i – co najważniejsze bez szkody dla rośliny – wykorzystać je w domowych dekoracjach i kompozycjach. Pięknie prezentują się jako dodatki do bukietów.Uprawa funkii w ogrodzie - wymagania


Funkie to rośliny mało wymagające. Świetnie radzą sobie zarówno w miejscach cienistych jak i półcienistych (zależy to jednaj od odmiany). Dzięki temu możemy wypełnić nimi rabaty lub zacienione miejsca pod koronami drzew tworząc warstwę runa w ogrodach naturalistycznych. Nie musimy też pamiętać o ich bardzo częstym podlewaniu, ponieważ potrafią radzić sobie z krótkotrwałą suszą, jednak miejmy na uwadze fakt, że umiarkowane podlewanie pozwoli nam utrzymać ich piękny wygląd. Funkia - choroby i szkodniki


Jedną z najważniejszych zalet tych bylin jest to, że są one odporne na choroby i rzadko atakowane przez szkodniki. Jednak najgroźniejszym wrogiem funki są ślimaki, dla których liście są bez wątpienia niezastąpionym przysmakiem. Każda obecność ślimaków na hostach będzie znacząco obniżała ich atrakcyjność. Pamiętajmy zatem aby często monitorować stan naszych funki.Kiedy sadzić i jak przesadzać funkie?


Na początku pamiętajmy, że musimy spełnić parę warunków, aby uprawa funki zakończyła się powodzeniem. Dobierając stanowisko w naszym ogrodzie zwróćmy uwagę na to, aby miejsce docelowe było zaciszne i osłonięte od wiatru. Tak jak już wcześniej wspominaliśmy, hosty, rosną zarówno na stanowiskach półcienistych i cienistych.
Możemy je sadzić od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Ukorzenione funkie sadzimy do wykopanego dołka 2-3 razy większego niż wielkość zakupionej doniczki. Po ułożeniu kłącza w dołku pozostałą przestrzeń wypełnić substratem torfowym wymieszanym z glebą ogrodową, a następnie podlać roślinę.A może ściółka?


Oczywiście, jesteśmy na tak! Ściółkowanie gleby ma bardzo dużo zalet. Przede wszystkim przyczynia się do zatrzymania wody, dzięki czemu nie musimy tak często podlewać naszych roślin, odpowiednio dobrana dostarcza soli mineralnych naszym okazom. A co najważniejsze podnosi walory dekoracyjne ściółkowanego miejsca. Jak dobrać odpowiednią ściółkę? O tym opowiemy w kolejnym artykule. Pamiętajmy, że każda pora jest dobra aby urozmaicić nasz ogród tymi kolorowymi, pięknymi roślinami.