Nowe produkty

Nowe produkty
Wszystkie nowe produkty
Cis japoński w polskich ogrodach

Cis japoński w polskich ogrodach

Wśród krzewów i drzew iglastych szczególne miejsce zajmują tytułowe cisy. Sadzonki dekorują zarówno prywatne polskie ogrody, jak i co modniej aranżowane parki, ogrody botaniczne, ogrody zoologiczne oraz przestrzeń publiczną. O tym jak uprawiać cisy japońskie, w jak odpowiednio podchodzić do ich pielęgnacji oraz o ich największych zaletach opowiedział nam założyciel szkółki oraz sklepu ogrodowymlyn.pl.Cis japoński: sadzonki – komu polecimy?


Te rośliny iglaste można rzeczywiście zaliczyć do tych bardziej dekoracyjnych. Praktycznie od zawsze cis japoński kojarzony jest z tym, że wytrzymuje nawet najsroższe zimy bez żadnego uszczerbku, a przy tym nadaje się do przycinania w rozmaite wzory i kształty. W jednym z naszych wpisów podpowiadamy, jak zrobić bonsai z cisa – omawiany przez nas cis japoński nada się do tego doskonale.


Cis japoński mogę polecić osobom, które lubią odporne, długowieczne drzewa i krzewy. Sadzonki te są naprawdę mocne, rzadko chorują i poddają się zmiennym warunkom atmosferycznym. Naturalnie cis japoński występuje oczywiście w Dalekiej Azji i rośnie raczej w krajobrazie górskim. U nas jednak zadomowił się równie dobrze i polski klimat mu sprzyja. Warto wiedzieć, że cis japoński jest długowieczny i spokojnie dożywa przeszło 100 lat.


Cis japoński – odmiany, rozmiary, lokalizacja w ogrodzie


W zależności od odmiany, cis japoński może mieć wysokość od 1 do 5 m, więc można go uprawiać w różnych miejscach ogrodu, większe odmiany nadają się na żywopłoty lub szeregowe obsadzenia wzdłuż płotów. Cis japoński, odmiany niższe, mogą z powodzeniem znaleźć się bliżej elewacji, np. pod oknami, lub uzupełniać dekoracyjne kompozycje przy altanach i tarasach. Co do szerokości, cis japoński rozrasta się w przedziale od 1 do 3 metrów. Wracamy więc do tego, że jest świetnym materiałem na oryginalne bonsai z cisa. W sieci znajdziemy dziesiątki inspiracji, niektóre z nich wyglądają naprawdę okazale i zmieniają przydomową przestrzeń w wiktoriański ogród.


Cis japoński – jaka ziemia?


Gleba pod sadzonki cisy japońskie powinna być żyzna i lekko kwaśna. Trzeba jednak podkreślić, że z szeregu sadzonek z naszej szkółki, cisy są jednymi z najmniej wymagających roślin w kwestii warunków podłoża. Jeśli tylko zadbamy o ich regularne i właściwe nawożenie, cisy japońskie mogą być uprawiane nawet na podłożu kamienistym oraz mało urodzajnym.

Cisy japońskie nie wymagają zbyt wyszukanej pielęgnacji. Mogą być podlewane niewielką ilością wody i nieregularnie, gdy są już dorosłe, nieźle zniosą nawet okresowe susze. Sadzonki cis japoński warto jednak podlewać regularnie i mocniej, by właściwie się przyjęła i ukorzeniła.


Kiedy przycinać cis japoński?


Polecamy cięcie cisów tej odmiany w marcu oraz kwietniu. Wiosna to optymalny moment na takie prace, służą przygotowaniu rośliny na sezon i odświeżeniu jej po minionej zimie. Latem można zastosować dodatkowe cięcie, które ma zadanie czysto estetyczne – przycinanie cisów do kształtu i rozmiaru, który preferujemy jako ogrodową dekorację.