Drzewa i krzewy iglaste w przydomowym ogrodzie

Drzewa i krzewy iglaste w przydomowym ogrodzie

Nawet w małym ogrodzie można zagwarantować sobie namiastkę miejskiego parku. Jak to możliwe? Dzięki posadzeniu w naszym przydomowym raju drzew iglastych. Czasami – w mniejszych ogrodach, gdzie nie ma zbyt dużo miejsca – wystarczy jedno większe drzewo iglaste, dzięki któremu nasze miejsce na ziemi zyska innego wymiaru. Wystarczy dokładnie „przejść” przez wszystkie gatunki drzew iglastych, aby dobrać najbardziej odpowiednią roślinę.

Zacznijmy więc od cyprysika nutkajskiego w odmianie ‘Pendula’, który jest krzewem dorastającym do 3 metrów wysokości po 10 latach uprawy. Aby cieszyć się pięknem tego dużego krzewu potrzebujemy troszkę więcej miejsca, ponieważ jego szerokość to nawet 2 metry. Co daje nam cyprysik nutkajski? Na pewno piękne żółto złociste igły, które są trwałe przez cały rok. Dodatkową zaletą jest stożkowaty pokrój, bardzo charakterystyczny dla tej rośliny.

Cyprysik wymaga stanowiska słonecznego, dlatego świetnie nadaje się jako tarcza ochronna przed nadmiernym nasłonecznieniem strefy relaksu w ogrodzie. Nie wymaga specjalnej gleby, wystarczy zapewnić przeciętne podłoże ogrodnicze o umiarkowanej wilgotności. Kolejnym, wartym uwagi krzewem jest cyprysik tępołuskowy ‘Nana gracilis’. Wprawdzie dorasta jedynie do 0,5 metra po 10 latach, jednak warto się na chwile przy nim zatrzymać.

Jego ciemnozielone igły zbierają się w bardzo ciekawy, ozdobny pokrój, który niewątpliwie przyciąga uwagę każdego. Roślina ta pięknie prezentuje się obok kwitnących bylin tworząc wesołe kompozycje. Warto umiejscowić są na stanowisku słonecznym lub w półcieniu, w glebie gliniastej lub próchnicznej o umiarkowanej wilgotności. Co ciekawe jest to roślina polecana również na wrzosowiska. Zwróćmy uwagę na świerki, które – jak wiadomo – są wszechobecne i ponadczasowe.

Jednym z naszych faworytów z tej grupy roślin jest niewątpliwie świerk serbski. Jego wysokość po 10 latach uprawy dochodzi nawet do 20 metrów. Nawet w małych ogrodach, posadzone w rogu, pozwala cieszyć się zacienionym miejscem w letnie, upalne dni. Co ważne, należy pamiętać o jego szerokości, która może wynieść nawet 3 metry. Nie stanowi to jednak problemu jeśli nasz świerk będziemy przycinać od dołu. Dzięki temu roślina zajmie mniej miejsca, a to bardzo ważne w przypadku małego ogrodu.

Jest świetną rośliną do ogrodów skalnych pod warunkiem, że zapewnimy jej stanowisko słoneczne lub półcieniste, umiarkowanie wilgotne podłoże oraz lekko kwaśne pH (między 5,5 a 6,5). Jej głównym walorem są szyszki oraz zielone, zimotrwałe igły. Ostatnią z naszych propozycji jest żywotnik zachodni w odmianie ‘Smaragd’. Krzew ten ma pokrój stożkowy i ciemnozielone igły. Świetnie nadaje się jako żywopłot lub do nasadzeń na rabaty.

Thuja nie ma szczególnych wymagań jeśli chodzi o uprawę i pielęgnację. Wystarczy zapewnić jej umiarkowanie wilgotne podłoże, stanowisko słoneczne lub półcieniste oraz kwaśne pH gleby (najlepiej przeciętnej ogrodowej, próchniczej). Bez wątpienia jest to jedna z najbardziej znanych i najczęściej wybieranych roślin do ogrodów przydomowych oraz do nasadzeń w ogródkach działkowych.

Decydując się na którąkolwiek z roślin iglastych, poczynając od płożących się jałowców, przez nisko rosnące cyprysiki, aż po wielkie świerkowe drzewa wprowadzamy do naszego ogrodu namiastkę parku czy nawet lasu. Dzięki temu uzyskamy miejsce przyjazne nie tylko nam, ale również wielu gatunkom małych zwierząt i ptaków.