Trawy ozdobne w ogrodzie

Trawy ozdobne w ogrodzie

Czy trawa może być jedynie zielonym i równo przystrzyżonym dywanem okalanym przez piękne rabaty? Jeszcze do niedawna na pewno tak było, jednak coraz częściej możemy zauważyć w ogrodach przeróżne odmiany traw ozdobnych.

Rośliny te, pięknie komponują się w ogrodach naturalistycznych, gdzie najczęściej panuje kontrolowany nieład, w który trawy ozdobne wpisują się znakomicie. Natomiast w minimalistycznych, nowoczesnych ogrodach, trawy ozdobne, najczęściej znajdują zastosowanie jako solitery lub szpalery otoczone jedynie kamieniami o rożnych frakcjach.

Jak dobrać odpowiednie trawy do naszego ogrodu? Sprawa jest prosta, jak zawsze, wystarczy znać parametry stanowiska, na którym chcemy posadzić nasze nowe rośliny. Następnie zapoznać się gatunkami i odmianami traw. Zaletą tych roślin są przede wszystkim bardzo ozdobne liście, które możemy spotkać nawet w wielobarwne.

Doskonałym przykładem trawy, która dostarcza nam w ciągu roku różnych kolorów jest odmiana ‘Red Baron’. Niepozorna, początkowo zielona roślina w tracie trwania sezonu przebarwia się na czerwono. Drugą odmianą – tym razem miskanta – o bardzo dekoracyjnych, ciemnych liściach jest ‘Purpurascens’. Natomiast jeśli stawiamy na dwu lub wielobarwne liście to zdecydowanie polecamy miskant w odmianie ‘Zebrinus’ lub turzyca morrowa w dwóch bardzo atrakcyjnych odmianach ‘Ice Dance’ oraz ‘Silver Scepter’.

Pamiętajmy, że trawy kwitną, co jest dodatkowym atutem tych roślin. Bardzo dekoracyjny kwiatostan ma między innymi miskant chiński ‘Flamingo’ oraz trzcinnik krótkowłosy.  Natomiast naszym faworytem pośród niższych traw są bez wątpienia kostrzewy. Piękna odmiana ‘Pic Carlit’ jest niezwykle zielona, w przeciwieństwie do srebrzystej ‘Elijah Blue’. Obydwie odmiany są dekoracyjne i przepiękne.

Pośród wielu gatunków i odmian musimy wybrać takie, które zadowolą nasze ogrodnicze i estetyczne wymagania. Trawy ozdobne są idealnym wypełnieniem niezagospodarowanych przestrzeni wokół domu. Po inspiracje i więcej odmian doskonale sprawdzających się w naszym klimacie  zapraszamy do naszego sklepu internetowego na stronie www.ogrodowymlyn.pl