Jakie rośliny sadzić pod drzewami iglastymi?

Jakie rośliny sadzić pod drzewami iglastymi?

Drzewa iglaste to często monumentalne, piękne i budzące respekt okazy. Bardzo wiele osób szukając działki na swój wymarzony dom zwraca uwagę na już istniejącą zieleń. Stare zadrzewienie dodaje uroku każdemu miejscu i sprawia, że powstały pod ich koronami ogród ma w sobie nie tylko świeżość i nowoczesność, ale również ducha przeszłości związanego z danym miejscem.


Zagospodarowanie


W zależności od zamysłu na rodzaj ogrodu musimy starannie dobrać rośliny do drzew, które już mamy. To bardzo ważne, ponieważ nie każdy gatunek poradzi sobie w miejscu zacienionym przez korony drzew, gdzie zazwyczaj panuje susza będąca wynikiem pobierania wody przez korzenie drzew. Jest jednak sposób na pozbycie się tego problemu, wystarczy zainstalować odpowiednie nawadnianie lub systematycznie samemu podlewać rośliny. Pamiętajmy, że nawet deszcze nie dociera w dostatecznej ilości do roślin rosnących pod drzewami ponieważ gęste listowie zatrzymuje krople.

Łatwo poradzimy sobie także z problem związanym z częstym brakiem możliwości wykopania dołków pod rośliny ponieważ gleba jest cała przerośnięta korzeniami drzew. Wystarczy nasypać warstwę świeżej gleby – wystarczy około 20 – 30 cm. Dzięki temu uzyskamy doskonałe warunki na stworzenie nowej rabaty, nie tylko ze względu na łatwiejsze sadzenie, ale także stworzymy dobre warunki na ukorzenienie się roślin. Pamiętajmy, że o wiele łatwiej będzie nam założyć rabatę pod koronami sosen niż świerków, ponieważ te pierwsze wytwarzają głębokie systemy korzeniowe.

Jakie rośliny wybrać?

Pod drzewami iglastymi warto posadzić gatunki, które mogą rosnąć w cieniu przez cały rok, ponieważ – jak wiadomo – rośliny iglaste nie zrzucają igieł na zimę, a co za tym idzie tworzą miejsce zacienione przez cały rok. Ze względu na to, że – potocznie nazywane – iglaki lubią podłoże kwaśne, pozostałe rośliny również muszą być kwaśnolubne. Wybierzmy więc różaneczniki, pierisy, tawułki czy golterie. Jeśli nie chcemy roślin kwitnących świetną alternatywą są hosty, których różnorodność kolorów i kształtów liści dadzą nam możliwość stworzenia pięknej, zielonej rabaty. Możemy również stworzyć dywan z barwinka, dąbrówki rozłogowej, runianki japońskiej czy podagrycznika, które są roślinami niskimi, o bardzo gęstym ulistnieniu.