Jakie rośliny ogrodowe w pełnym słońcu?

Jakie rośliny ogrodowe w pełnym słońcu?

Czy w waszym ogrodzie pełne słońce ogrzewa jakieś miejsce dłużej niż osiem godzin dziennie? Jeśli tak to zdecydowanie powinniście przeczytać to, co znajduje się poniżej. Dlaczego? Ponieważ znajdziecie tam drzewa, krzewy i kolorowe byliny kochające słońce.

Od czego zacząć?

Zakładając słoneczna bylinę zwróćmy uwagę na jej otoczenie. Czy będzie to miejsce otoczone trawnikiem? Czy nieopodal znajduje się oczko wodne lub altanka? A może w niedalekim sąsiedztwie rosną drzewa, a pod nimi istnieje cienista rabatka z ozdobnymi funkiami, które stworzą idealne tło dla niskich bylin przystosowanych do stanowisk słonecznych? Jeśli już wszystko ustalimy to warto rozrysować kształt naszej nowej rabaty i ustalić jakie rośliny chcemy posadzić. Nasze rośliny podzielmy kolorami kwitnienia, zacznijmy od barwy żółtej.


Barwa żółta


W tym kolorze kwitnie między innymi krwawnik wiązówkowaty dorastający do 120 cm, jego pięknymi, płaskimi kwiatami możemy cieszyć się od VI do IX. Kolejną jest złotnicą żółta o docelowej wysokości 30 cm i pięknych, groniastych kwiatostanach (V-VI). Niezwykle urokliwą rośliną kwitnącą na żółto (VII-X) jest niewątpliwie nachyłek wielkokwiatowy. Dorasta jedynie do 15 cm wysokości dlatego może stworzyć świetny dywan z żywo zielonymi, lancetowanymi liśćmi. Kolejnymi roślinami godnymi polecenia są: słonecznik dziesięciopłatkowy (kwitnienie VIII-X), słoneczniczek szorstki (VII-IX), oman wąskolistny (VII-VIII), narcyz (III-IV), wiesiołek krzewiasty (VI-VIII), rudbekia błyskotliwa (VIII-X), rozchodnik kwiecisty/karpacki/okazały (VI-VII). Jeśli chodzi o krzewy kwitnące na żółto to zdecydowanie polecamy forsycję pośrednią, która kwitnie jako jedna z pierwszych roślin, jej żółte kwiaty pojawiają się już w marcu. Dopiero później na roślinie pojawiają się pierwsze liście. Kolejną rośliną jest pięciornik krzewiasty kwitnący od czerwca do października. Cudowne róże rabatowe również nadają się do nasadzeń na rabatach słonecznych. W zależności od odmiany osiągają rozmaite wielkości, kształty kwiatów oraz kolory.


Barwa różowa i czerwona


Ze względu na ogromną ilość roślin pasujących na słoneczne rabaty możemy naprawdę dobrać takie odmiany, które będą w 100% spełniać nasze oczekiwania.
Zacznijmy od czosnku olbrzymiego, którego ozdobne, okrągłe, złożone baldachy cieszą oko od czerwca do lipca. Pięknie prezentują się wśród niższych roślin, ponieważ same osiągają nawet 150 cm wzrostu. Wyróżnić możemy także różne odmiany astrów, które kwitną przeważnie od sierpnia do września, a nawet października. Również ostrogowiec czerwony jak i złocień ogrodowy są idealne do nasadzeń na rabaty słoneczne. W ostatnim czasie bezkonkurencyjnym faworytem jest jeżówka purpurowa, która lipca do września kwitnie na różne kolory, w tym na piękny, głęboki odcień różu. Kolejnymi wartymi uwagi roślinami o różowym lub czerwonym zabarwieniu kwiatów są kosaciec bródkowy, trytoma, łubin trwały (fioletowy), piwonia chińska, mak wschodni oraz płomyk wiechowaty.


Barwa biała

Białe zabarwienie kwiatów wyróżnia takie rośliny jak: anafalis perłowy, złocień wielki, kolkwicja chińska, magnolia gwieździsta, jabłoń kwiecista, jaśminowiec, tawuła wczesna oraz lilak zwyczajny.

Co jeszcze?

Nie zapomnijmy o pięknych i okazałych trawach takich jak: trzcinnik ostrokwiatowy, owies wiecznie zielony, miskant chiński, rozplenica japońska czy stipa piórkowata. Oczywiście nie są to wszystkie rośliny, które możemy wykorzystać na słoneczne rabaty. Grupa ta jest tak duża, że ciężko jest wymienić wszystkie gatunki. Najważniejsze, żeby dobrać rośliny odpowiednio do stanowiska i naszych osobistych upodobań.