Nowe produkty

Nowe produkty
Wszystkie nowe produkty
Uprawa bylin. Kiedy sadzić byliny?

Uprawa bylin. Kiedy sadzić byliny?

Obecność bylin w naszych ogrodach dodaje uroku i sprawia, że miejsce wypoczynku staje się uciechą dla oczu. Piękne kolory kwiatów, różnorodność kształtów, wysokości i pokrojów, terminów kwitnienia nadaje nigdy nienudzący się obraz pięknego krajobrazu. Jeśli zadbamy o prawidłowa uprawę i pielęgnację naszych bylin uzyskamy cieszący o każdej porze roku widok. Rośliny te są ważne również dla owadów, szczególnie pszczół, trzmieli czy motyli. Zobacz również byliny sadzonki - na naszym sklepie.


Byliny - wymagania i uprawa

Wszystko zależy od tego, jakie byliny wybierzemy. Ważne, a w zasadzie najważniejsze jest odpowiednie dobranie roślin do stanowiska oraz czasu, jaki możemy poświęcić na pielęgnację. Większość bylin to rośliny, które można ze spokojem polecić nawet początkującym miłośnikom ogrodów. Satysfakcja z pierwszych, uprawowych sukcesów może być napędem do kolejnych, bardziej ambitnych prac ogrodowych i sadzeniu coraz to bardziej wymagających roślin.


Byliny - co to jest?

Są roślinami wieloletnimi, czyli takimi, które cieszą nas każdego roku bez konieczności sadzenia lub wysiewania ich corocznie. Mają różne organy podziemne, mogą to być bulwy, cebule, kłącza. Części nadziemne obumierają na zimę.


Byliny - kiedy sadzić?

Pamiętajmy, że każda roślina, nawet te, należące do jednej grupy, mają różne wymagania siedliskowe i uprawowe. Dlatego kupując daną bylinę musimy zwrócić uwagę na jej szczegółową uprawę. Jeśli nie zasięgniemy odpowiedniej wiedzy na dany temat, nie będziemy w stanie prawidłowo zająć się rośliną. Ważne, aby wcześniej wybrać gatunki czy odmiany, które chcielibyśmy mieć w swoim ogrodzie, ponieważ wtedy łatwiej będzie nam przygotować się do jak najbardziej optymalnej uprawy.

Zwróćmy uwagę również na mrozoodporność danej rośliny, czas, jaki musimy przeznaczyć na jej pielęgnację, podatność na choroby i szkodniki, okres kwitnienia, kolor kwiatów, liści. Wszystkie te elementy są niezwykle istotne jeśli chcemy mieć piękny i zadbany ogród.

Byliny - rozmnażanie

Jest zależne od tego jaki organ podziemny posiada roślina. Niektóre z nich rozmnaża się bez większych problemów, szybko i w dużej ilości, natomiast są też takie, które wymagają od nas wiele cierpliwości, starań i długiego czasu oczekiwania na rezultaty. Najprostszym ze sposobów rozmnażania bylin jest wysiew nasion. Jednak należy pamiętać, że wiele odmian nie powiela swoich cech wśród potomnych. Wówczas musimy wykorzystać rozmnażanie wegetatywne.


Byliny - kompozycje

Ta piękna i – jak już zdążyliśmy zauważyć – bardzo różnorodna grupa roślin świetnie nadaje się do kompozycji. Są one powszechnie stosowane na terenach zielonych dopełniając swoim pięknem inne, często o wiele większe rośliny.  Najpiękniej i najbardziej efektownie wyglądają na rabatach oraz w grupach bylinowych. Kluczem do sukcesu jest odpowiedni projekt wykonany  niekoniecznie przez profesjonalistów, ale przez nas samych, w zaciszu naszego domu. Wystarczy, że skrupulatnie poczytamy o roślinach, „zapoznamy się” z nimi oraz z ich wymaganiami. Pamiętajmy, że dzięki odpowiednio dobranym roślinom możemy wizualnie powiększyć nasz ogród, sprawić, że będzie przytulną oazą, idealną do codziennego relaksu.