Nowe produkty

Nowe produkty
Wszystkie nowe produkty
Hortensja - jak zmienić kolor kwiatów?

Hortensja - jak zmienić kolor kwiatów?

Niesamowitą cechą hortensji ogrodowej czy też piłkowanej jest możliwość zmiany kolorów kwiatostanów. Zmiana pH gleby jest stopniowym procesem. Najczęściej gleby mają odczyn lekko kwaśny (pH 5,0-6,5) i w takim odczynie gleby hortensje mają kolor niebieski lub fioletowoniebieski.

Hortensje rosnące w środowisku wapiennym (ściany wapienne, woda do podlewania z dużą zawartością wapnia) mają kolor różowy. Dużo łatwiej jest pH kontrolować w pojemnikach. Duży wpływ na zmianę kolorystyki determinuje również odmiana. Zobacz również sadzonki hortensji na Naszym sklepie.

Jak wartość pH wpływa na kolor kwiatów?

Aby zmienić kolorystykę kwiatów na odcienie koloru niebieskiego należy zastosować ałun potasowy. Ałun to naturalny minerał. Hortensję podlewamy roztworem 5 g ałunu/ 1 litr wody. Taki zabieg powtarzamy kilkukrotnie, co 7-10 dni od lipca do września. Koniecznym warunkiem jest odczyn kwaśny podłoża.


Zmiana kolorystyki z niebieskiej na różową

Zmiana kolorystyki w drugą stronę czyli z niebieskiej na różową polega na podwyższeniu pH. Podnieść pH można za pomocą zmielonego wapna lub wapna dolomitowego według zaleceń. Można również zastosować popiół drzewny lub kredę w ilości ok 100 g /m2.


Dlaczego warto sadzić hortensje?

Bogactwo gatunkowe hortensji jest olbrzymia. Od hortensji będących pnączami, poprzez krzewy (najwięcej) po nawet niewielkich rozmiarów drzewa. Każdy gatunek a nawet odmiana różnią sie wysokością i średnica samych roślin czy też wielkością, kształtem ich kwiatostanów. Różnić się czasem kwitnienia, kształtem i kolorem liści. U wielu gatunków walorem dekoracyjnym hortensji są właśnie liście. Od mięsistych i błyszczących po delikatne i omszone.

Wśród gatunków znajdziemy hortensje o olbrzymich kwiatach np. Hortensje bukietowe. Kwiaty hortensji rozwijają się w okresie letnim i kwitną przez okres nawet do kilku tygodni. Kwiaty hortensji to nie tylko okrągłe kule i w zależności od gatunku są także formy płaskie, wypukłe, stożkowate. Zbudowane są z kwiatków płonny i płodnych. To właśnie te pierwsze tworzą największą ozdobę.