Trawy ozdobne - sadzonki: wybieramy trzy modne gatunki!

Trawy ozdobne - sadzonki: wybieramy trzy modne gatunki!

Ozdobne trawy od kilku lat są jednymi z chętniej wybieranych roślin do ogrodowych aranżacji. Sadzonki traw ozdobnych świetnie uzupełniają modne kompozycje, są doskonałym tłem oraz wypełnieniem wolnych przestrzeni, czego dowodem jest ich popularność wśród architektów krajobrazu. Dzisiaj poznamy trzy trawy ogrodowe, które można kupić w postaci sadzonki, a które świetnie wkomponują się w większość polskich ogrodów.Trawy ozdobne: sadzonki – Miskanty


Miskant to trawa ogrodowa ozdobna, której nie trzeba nikomu przedstawiać – są jednymi z najdłużej rozpowszechnianych gatunków w naszym kraju i trzeba przyznać, że zadomowiły się w rodzimym krajobrazie doskonale. Miskanty to trawy ozdobne, które wyróżniają się urodziwymi kolorami, większość z nich to bujne, wysokie i okazałe sadzonki. Ozdobne trawy tego gatunku to w przeważającej większości miskant chiński, w ogrodowymlyn.pl to aż 14 różnych odmian.

Trawy ozdobne, sadzonki w odmianie miskant chiński, doskonale sprawdzają się jako elementy dzikiego, naturalnego krajobrazu w ogrodzie. Świetnie wypełniają przestrzeń wokół rabat i oczek wodnych, gdzie stanowią tło rodem z dzikiej przyrody, typowej dla naszej szerokości geograficznej.

Trawy ozdobne wysokie ładnie prezentują się na tle płotów osłonowych, a ich bujny i szybki rozrost można sprytnie wykorzystać, chcąc zamaskować mniej reprezentatywne części ogrodu lub sąsiedztwa. Ile kosztuje trawa ozdobna miskant chińki? Sadzonka to zwykle koszt 15 – 16 zł za sztukę (cena zależy od pojemnika i wielkości sadzonki).Trawy ozdobne: sadzonki – Trzcinnik

To kolejny modny przedstawiciel swojej grupy, wystarczy powiedzieć, że trzcinnik to sadzonki najchętniej wybierane do zagospodarowania neutralnych przestrzeni w publicznym krajobrazie, przykładem są otoczenia biurowców, pawilonów, galerii handlowych lub lotnisk. Ozdobne trawy z gatunku trzcinnik wymagają niewiele pielęgnacji, a swoją urodą nawiązują do modnej dziś stylistyki skandynawskiej. Są to trawy ozdobne wysokie, ładnie zarastające wolne szeregi, np. wzdłuż ogrodzenia lub ścieżki. Trawa ogrodowa ozdobna trzcinnik ostrokwiatowy oraz trzcinnik krótkowłosy to bodaj najbardziej rozpoznawalni przedstawiciele swojej grupy.

Trawy ozdobne trzcinniki mogą być wykorzystane w nowoczesnych aranżacjach ogrodowych. Ładnie uzupełniają krajobraz bogaty w minimalistyczne, nieco surowe elementy. Z czym łączyć trawy ozdobne? To już kwestia fantazji, najlepiej gdy są one tylko delikatnym uzupełnieniem nowoczesnej architektury, w której mocnymi akcentami jest symetria, oszczędna forma oraz mieszanie się różnych materiałów, jak stal, szkło i drewno. Jaka cena? Sadzonka to ok. 15 zł za sztukę.Trawy ozdobne: sadzonki – Turzyca

Ozdobne trawy niskie, które zdecydowanie najłatwiej wkomponować w barwne rabaty, skalniaki oraz niewielkie przestrzenie, a także trawy ozdobne, które z powodzeniem można uprawiać w donicach, to oczywiście osławione w Polsce turzyce. Szerokie, barwne liście są ich znakiem rozpoznawczym, tym różnią się od wyżej opisanych poprzedników.

Trawy ozdobne, sadzonki turzyce, mogą jednak różnić się dość mocno zarówno wysokością wzrostu jak i samym kolorem, do najpopularniejszych odmian należy turzyca morrowa, turzyca oszimska oraz turzyca włosiasta, najbardziej przypominająca klasyczne trawy ozdobne. Sadzonki turzycy dostępne są w ogrodowymlyn.pl przez cały rok i można je sadzić bez względu na porę. Jaka cena sadzonki? Trawy ozdobne kosztują od 7 do 11 zł za sztukę.