Nowe produkty

Nowe produkty
Wszystkie nowe produkty
Hortensja ogrodowa, a hortensja bukietowa

Hortensja ogrodowa, a hortensja bukietowa

Hortensje to królowe polskich ogrodów, to poetyckie stwierdzenie ma w sobie sporo prawdy. Zarówno hortensja bukietowa, jak i hortensja ogrodowa stanowi główną dekorację wielu kompozycji kwiatowych, tak w prywatnych ogrodach i ogródkach działkowych, jak i w przestrzeni publicznej. Trudno się dziwić – hortensja to łatwa pielęgnacja, szeroki wybór odmian, a ponadto wieloletnia ozdoba, której uroda praktycznie nigdy się nie nudzi.

Dla tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z tym krzewem i hortensja w ogrodzie jest dla nich nowością, lub chcą odświeżyć sobie kilka przydatnych informacji, przygotowaliśmy skrótowy poradnik. Jaka ziemia do hortensji? Kiedy sadzić i przycinać hortensje? Jaki kolor może mieć kwiat hortensja? O tym poniżej!Hortensja ogrodowa a hortensja bukietowa


Jeśli chcesz, by i w Twoim ogrodzie rósł ten niezwykle dekoracyjny kwiat hortensja o kulistym, okazałym kształcie, musisz przygotować się zawczasu. Ozdobne kule kwiatowe o różnych kolorach, szczególnie odcieniach bieli, różu i żółci, zapewniają sadzonki hortensji ogrodowej. Jest to bodaj najbardziej popularna odmiana hortensji, która jest z nami w szkółce od niemal samego początku.

Drugim, również popularnym i w ostatnich latach zyskującym rzesze fanów przedstawiciele swojej grupy jest hortensja bukietowa. Sadzonki te gwarantują kwiaty o kształcie bardziej wydłużonym i stożkowatym, wśród dziesiątek dostępnych w ogrodowymlyn.pl odmian znajdziemy między innymi hortensje białe, niebieskie, różowe, a nawet limonkowe.Hortensja ogrodowa, hortensja bukietowa – jaka ziemia?

Oczywiście pod kątem tego, jaka jest zalecana uprawa, hortensja ogrodowa oraz hortensja bukietowa nieco się różnią. Na początek warto jednak widzieć, że sadzonki powinno wkopywać się w miejscu żyznym i próchnicznym. Gleba powinna mieć charakter przepuszczalny. Hortensja w ogrodzie będzie kiepsko radzić sobie w ziemi gliniastej albo zalewowej. Co jeszcze warto wiedzieć? Ogólnie pielęgnacja oraz uprawa nie jest bardzo trudna. Hortensja ogrodowa, tak jak i hortensja bukietowa mogą być sadzone w ziemi o odczynie lekko kwaśnym.Kiedy sadzić hortensje?

Hortensja ogrodowa oraz hortensja bukietowa to odmiany, które najlepiej sadzić wiosną lub późnym latem. Polecamy ten pierwszy termin, najlepiej kwietniowy. W drugiej kolejności warto pamiętać, że młode sadzonki hortensji powinny być regularnie i dość obficie podlewane. Nie warto wybierać dla nich pełnego słońca – stanowisko powinno być półcieniste. Hortensja w ogrodzie, zarówno hortensja ogrodowa o kulistych kwiatostanach, jak i hortensja bukietowa o stożkowatych kwiatostanach, będzie nam marnieć w letniej spiekocie i zamiast bujnych kwiatów nasz ulubiony krzew po prostu będzie schnąć.Kiedy przycinać hortensje?


W przypadku hortensji ogrodowej nie wolno przycinać pędów, a jedynie przyschnięte kwiatostany po sezonie, w sierpniu. Kwiaty hortensji ogrodowej (sadzonki dostępne w ogrodowymlyn.pl) pojawiają się na pędach ubiegłorocznych, więc przycinanie ich mija się z celem. Hortensja bukietowa – cięcie tej rośliny przypada na marzec, przed rozpoczęciem pełnego kwitnienia.