Nowe produkty

Nowe produkty
Wszystkie nowe produkty
Liliowce: sadzonki do modnych ogrodów

Liliowce: sadzonki do modnych ogrodów

Byliny są chętnie wybieraną grupą roślin ozdobnych do ogrodu. Jest ich całe mnóstwo i każda ma swój unikalny charakter oraz typową dla siebie urodę. Jednak jednymi z najbardziej uniwersalnych pod kątem ogrodowych kompozycji są tytułowe liliowce. Sadzonki tych roślin, jeśli tylko właściwie uprawiane i pielęgnowane, potrafią być prawdziwym dziełem sztuki Matki Natury. Dlaczego to właśnie liliowce ogrodowe są dzisiaj w modzie? Przyjrzyjmy się temu wspólnie…Liliowce w ogrodach: sadzonki i ich krótka charakterystyka

Liliowce często skrótowo określamy jako kwiaty. W praktyce to kępiaste byliny, które w pełny wzroście mogą osiągać wysokość nawet 1 metra. Sadzonki liliowce słusznie kojarzą się z funkcją ozdobną i okazałą – ich liście są duże, szablaste, a łodygi grube. Na nich zaś rozwijają się dostojne kwiaty liliowce – wyjątkowej urody, gwieździste, różnokolorowe okazy, iście magiczne. Sadzonki liliowców przyjmują się w Polsce bardzo dobrze, mimo że oryginalnie pochodzą one z Azji.

Liliowce ogrodowe, czyli sadzonki, które oferuje sklep ogrodowymln.pl, to dzisiaj niemal 30 tysięcy odmian na całym świecie. Wybraliśmy garść tych najbardziej dekoracyjnych, wdzięcznych w pielęgnacji i oferujących najwięcej w ogrodowych aranżacjach takich miejsc, jak rabaty, skalniaki, tarasy czy altany. Liliowce w ogrodach muszą zajmować miejsce w samym środku kompozycji. Trudno, aby cokolwiek je przyćmiło – liliowce kwiaty sięgają rozpiętością nawet 20 cm. Jakie kolory? Cóż, liliowce ogrodowe występują w bardzo przeróżnych kompozycjach kolorystycznych, ale większość z tych najchętniej wybieranych posiada odcienie beżu, bieli, różu oraz fioletu. Zdarzają się jednak zupełnie orientalne odmiany – liliowce w kolorach pomarańczu czy limonki.


Liliowce – jaka gleba, co ile sadzić?

Pod kątem wyboru podłoża i stanowiska, liliowce to sadzonki bardzo przyjemne. Uprawa i pielęgnacja nie należy do problematycznych, będą zdrowo rosły praktycznie na każdy podłożu, zarówno w słońcu, jak i w lekkim cieniu. Można z powodzeniem sadzić je na bardziej wilgotnych glebach w sąsiedztwie zbiornika, np. stawu lub oczka wodnego – liliowce ogrodowe występują w takim środowisku w naturze i właśnie w takiej scenerii prezentują się najlepiej.

Jak sadzić liliowce? Dobra praktyka zakłada rozstawę 0,5 na 0,5 na 0,8 metra. Aby zyskać obfitość kwiatów oraz cudowne kolory warto co najmniej 2 lub 3 razy do roku nawozić liliowce. Sadzonki są długowieczne i bardzo różnorodne, a niewielu też wie, że liliowce ogrodowe są także… jadalne. Są źródłem witamin, np. wit A i wit C.


Z czym sadzić liliowce?

Sadzonki warto planować w grupach, np. liliowce tej samej odmiany lub kilku różnych kolorów. Oprócz tego nadają się do kompozycji kwiatowych. Liliowce w ogrodach występują w towarzystwie innych bylin, szczególnie funkii, irysów, tawułek i tarczownic.


Gdzie kupić liliowce?

Aż 13 różnych odmian dostępnych jest w katalogu sklepu ogrodowymlyn.pl. Sadzonki liliowce są do kupienia w cenie od 8 do 17 zł, w pojemnikach typu C2 oraz P9.