Nowe produkty

Nowe produkty
Wszystkie nowe produkty
Trzcinnik ostrokwiatowy: sadzonki Karl Foerster – poznajemy modne trawy ozdobne!

Trzcinnik ostrokwiatowy: sadzonki Karl Foerster – poznajemy modne trawy ozdobne!

Sadzonki traw ozdobnych to jedna z tych grup roślin, które z dumą rozwijamy – każdego roku trawy jak tytułowy trzcinnik trafiają do setek polskich ogrodów, gdzie dopełniają modne aranżacje, pełne dzikości i naturalnego piękna. Sadzonka trzcinnik ostrokwiatowy jest jedną z najchętniej wybieranych, skąd jej popularność? Przyjrzyjmy się tej odmianie nieco bliżej…

Trzcinnik ostrokwiatowy: sadzonki o nietuzinkowych walorach dekoracyjnych

Trzeba przyznać, że wiele nowoczesnych ogrodów stawia na elementy naturalne, nawiązujące do dzikości i dziewiczości otaczającego nas świata przyrody. Część aranżacji chętnie wykorzystuje motywy drewna, jako bideogradowalnego materiału oraz sadzonki kwiatów i traw polnych, wnoszące ducha polskiego krajobrazu w cząstkę przydomowej przestrzeni. Trzcinnik ostrokwiatowy, sadzonki w odmianie Karl Foerster to przykład jak pomysłowe wkopanie kilku okazów w grupie potrafi całkowicie odmienić ogród – w towarzystwie oczka wodnego lub pomysłowo dobranych bylin, wprost trudno oderwać wzrok.

Trzcinnik to sadzonki będące kępiastą byliną, która w pełni rozkwitu osiąga około 60 cm, a wraz z kwiatostanem nawet do 180 cm. To zatem wysokie i okazałe trawy ozdobne. Sadzonki mają charakter dekoracyjny, smukły, strzelisty kształt wraz z wiechem w miły dla oka sposób wypełnia wolną przestrzeń, np. przy ogrodzeniu.

Kompozycja kolorów to jeden z największych walorów dekoracyjnych, jakie prezentuje trzcinnik ostrokwiatowy. Znajdziemy tutaj intrygujące połączenie ciemnozielonych liści ze złotawym wiechem, który potrafi dorastać nawet do 40 cm. Sadzonka trzcinnika jest więc idealnym wyborem na dekoracyjny dodatek przy rabacie i skalniaku, a także przy oczku wodnym, gdzie jej dziki charakter zostaje dodatkowo podkreślony bliskością wody.

Trzcinnik ostrokwiatowy: sadzonki – jak uprawiać?

Jeśli szukamy odpowiedniego terminu, kiedy sadzić trzcinnik, to warto wybrać okres wczesnej wiosny. Te dekoracyjne trawy mogą być z powodzeniem uprawiane w gruncie oraz w donicach. Sadzonka trzcinnik w odmianie Karl Foerster kwitnie przez całe lato, od czerwca do początku października. Trawy ozdobne mają jednakowoż tę cechę, że również w trakcie zimy zachowują wyjątkowo ładny pokrój i wciąż są cenionym elementem krajobrazu za oknem.

Jako sadzonki traw ozdobnych, trzcinnik możemy zaliczyć do odmian raczej tolerancyjnych. Nawet mniej doświadczeni ogrodnicy powinni bez trudu uprawiać je wokół domu. Trzcinnik ostrokwiatowy dobrze poradzi sobie w stanowisku słonecznym. Trzeba jednak pamiętać, że ziemia, na której planujemy uprawę powinna być przepuszczalna i stale lekko wilgotna. Nie ma specjalnie wygórowanych wymagań co do gleby – typowa ziemia ogrodowa będzie wystarczająca. To spora zaleta, gdyż podłoża nie trzeba specjalnie przygotowywać, a sam trzcinnik Karl Foerster może być sadzony praktycznie w każdym kącie ogrodu.

Trzcinnik ostrokwiatowy: sadzonki – jaka metoda wkopywania?

Poleca się wkopywać po 2-3 sadzonki trzcinniki w grupie. Osiąga się dzięki temu naturalnie wyglądającą kępę trawy ozdobnej, najbliższą kształtem trawom występującym w dzikim krajobrazie.