Jak zrobić bonsai z cisa? Czy to możliwe?

Jak zrobić bonsai z cisa? Czy to możliwe?

Cis - roślina bardzo popularna w przydomowych ogrodach, parkach, skwerach. Czy można z niej uzyskać coś więcej niż tylko swobodnie rosnący krzew? Czy możemy go przycinać, wyginać i formować wedle własnego uznania? Oczywiście, że tak! Jeśli chcemy uzyskać nietuzinkowy kształt naszej rośliny musimy zapoznać się z zasadami.

Przede wszystkim pamiętajmy o prawidłowej uprawie naszych cisów. Mają średnie wymagania uprawowe. Lubią zarówno stanowiska słoneczne jak i półcieniste. Lubi gleby lekko wilgotne i żyzne, a jeśli nie mamy takich warunków w naszym ogrodzie to bez problemu możemy – przy sadzeniu rośliny – wsypać do dołka specjalistyczne podłoże do roślin iglastych. Pamiętajmy, że cisy nie wymagają nawożenia, jednak warto wspomagać je nawozem uniwersalnym do roślin iglastych, taki zabieg stosujemy raz-dwa razy do roku.

Co z cięciem cisa?

Zauważmy, że wiele z nas stosuje cisy jako żywopłoty. Co za tym idzie – jest to roślina świetnie nadająca się do formowania. Możemy wykonać z niej różnego rodzaju formy, figury, kule. Ogromną zaleta przy cięciu tej rośliny jest to, że szybko się regeneruje i puszcza młode pędy. Dlatego nawet jeśli nie do końcu uzyskamy upragniony efekt możemy po stosunkowo niedługim czasie poprawić kształt naszej rośliny.

Jakie odmiany cisa wybrać?

Zdecydowanie wolno rosnące, takie, których przyrosty są krótkie, ładnie się zagęszczają. Dzięki temu, że wybierzemy takie odmiany będziemy mieli zdecydowanie mniej pracy przy ich pielęgnacji.

Jak przycinać cisa?

Wybierzmy dobrej jakości, ostry sekator. Najlepiej kupmy go w specjalistycznym sklepie gdzie możemy otrzymać fachowe doradztwo. Na pewno łatwiej będzie nam kiedy, oprócz sekatora, zaopatrzymy się także w nożyce o nieco krótszych ostrzach. Są bardziej precyzyjne i łatwiej nimi manewrować. Pierwsza zasada sukcesu w wyprowadzaniu drzewek bonsai? Zapomnijmy o pośpiechu i uzbrójmy się w niekończące się pokłady cierpliwości ponieważ formowanie może zająć nam nawet kilka lat.

Zacznijmy więc od formowania wstępnego, czyli nadajmy kierunek naszemu bonsai. Następnie starannie i systematycznie docinajmy naszą bryłę na wymyślony przez nas kształt. Pierwsze cięcie należy wykonać wczesną wiosną, jeszcze przed wypuszczeniem pędów, zabieg powtarzamy latem (jeden lub dwa zabiegi), kolejne na przełomie lata i jesieni.

Ważne, aby pamiętać, że tworzenie bonsai to istna sztuka. To my sami nadajemy jej niepowtarzalny kształt. Musimy zadbać aby na bieżąco oceniać i doskonalić naszą rzeźbę. Nie możemy dopuścić do naruszenia struktury pędów, żeby nie załamały się pod naporem śniegu.  Jeśli boimy się kształtować bonsai od początku lepiej kupić w szkółce już wstępnie uformowany krzew. Znacznie ułatwi to prace i pozwoli wprawić się w tą sztukę.  Pamiętajmy, że w tworzeniu bonsai ograniczać może nas tylko wyobraźnia i brak cierpliwości.