Nowe produkty

Nowe produkty
Wszystkie nowe produkty
Laurowiśnia: sadzonka, która tworzy urokliwe żywopłoty!

Laurowiśnia: sadzonka, która tworzy urokliwe żywopłoty!


Kiedy rzucimy słowo „żywopłot” pierwsze na myśl przychodzą nam rośliny iglaste. Jednak i wśród krzewów liściastych znajdą się takie, które świetnie nadają się na żywopłot, a są przy tym niezwykle oryginalne i urokliwe. Przykładem jest laurowiśnia wschodnia – sadzonki tej rośliny już od wielu lat wykorzystywane są w celach dekoracyjnych. Kiedy sadzić laurowiśnie oraz jak wygląda jej uprawa? Zapraszamy do lektury!


Laurowiśnia wschodnia – uprawa oraz wymagania sadzonki


Trzeba przyznać, że laurowiśnia to krzew liściasty z dalekowschodnim temperamentem i urodą. Jednakże świetnie przyjęła się w warunkach naszego lokalnego krajobrazu i przez specjalistów jest podawana jako jedna z tych orientalnych roślin, która jest stosunkowo łatwa w uprawie. Dlaczego laurowiśnia wschodnia na żywopłot? Cóż, w ciągu 10 lat jej wysokość może osiągnąć nawet 4 metry. Laurowiśnia sadzonka rośnie przy tym w miarę regularnie i szybko, przez co bardzo ważne jest wiedzieć, kiedy przycinać laurowiśnie oraz jak to właściwie robić.

Gdzie sadzić laurowiśnie? Sadzonki nadają się zarówno do ogrodów prywatnych, ze wskazaniem tych o większej przestrzeni do nasadzeń, a także do ogródków działkowych, ogrodów botanicznych itp. Jak wygląda uprawa? Laurowiśnia wschodnia lubi miejsca lekko zacienione i raczej ciepłe – warto wiedzieć, że jest równie piękna co kapryśna i może być dość kłopotliwa w pielęgnacji. Gleba powinna być stale lekko wilgotna, a sama laurowiśnia wschodnia lubi wodę, więc trzeba ją regularnie podlewać, zwłaszcza latem. Pamiętajmy jednak, by laurowiśnia (sadzonki) nie była oblewana po liściach, a jednolitym strumieniem do korzenia. Inaczej można poparzyć liście.Laurowiśnia wschodnia na żywopłot – jak sadzić?


Warto wiedzieć, kiedy sadzić laurowiśnie, by sadzonki dobrze się przyjęły. Najlepsza pora na takie prace to okres wiosenny, można też podejść do tego późnym latem, ale ze świadomością, że laurowiśnia wschodnia jest podatna na przemarzanie. Jakie podłoże lubi laurowiśnia wschodnia? Żywopłot powinno się sadzić na glebie o odczynie obojętnym, które można scharakteryzować jako próchniczne, żyzne i przepuszczalne. We wczesnej fazie laurowiśnia (uprawa ogrodowa) powinna być silnie i regularnie podlewana.

Dlaczego laurowiśnia wschodnia jest warta tego, by zastosować ją na żywopłot? To krzew liściasty, który cechuje się wysoką odpornością na choroby i szkodniki, jest też neutralna na zanieczyszczenia powietrza. Gdy regularnie przycinać laurowiśnie, można uzyskać z niej bujny i zielony żywopłot, który dodatkowo kwitnie latem, dając pachnące, drobne kwiaty o białym kolorze. Specjaliści polecają sadzić laurowiśnie co ok. 50 cm.Czy owoce laurowiśni są jadalne?

Dla tych, którzy pierwszy raz mają do czynienia z tymi krzewami, zagadką może być to, czy owoce laurowiśni można jeść. Otóż zawierają one trujące glikozydy, które mogą prowadzić do wytworzenia się w ludzkim organizmie cyjanowodoru, który to jest bardzo niebezpieczny. W praktyce zjedzenie niewielkiej ilości owocu laurowiśni wschodniej nie powoduje większych objawów, poza dolegliwościami układu pokarmowego, jak np. niestrawność.Laurowiśnia – sadzonki: gdzie kupić?

W ogrodowymlyn.pl dostępne są sadzonki laurowiśni w cenach od 20 zł. Dostępne odmiany: laurowiśnia wschodnia chamaeleon oraz laurowiśnia wschodnia otto luyken.