Nowe produkty

Nowe produkty
Wszystkie nowe produkty
Cis pośredni – sadzonki ogrodowe z olbrzymim potencjałem aranżacyjnym!

Cis pośredni – sadzonki ogrodowe z olbrzymim potencjałem aranżacyjnym!

Iglaki na stałe wpisały się w nasz krajobraz, są mało wymagające, zimozielone i rosną wdzięcznie przez długie lata. Polacy stosują je bardzo chętnie jako elementy ogrodowych kompozycji, głównie jako żywopłoty i solitery. W tej grupie szczególne miejsce zajmuje cis pośredni. Dlaczego zyskał w naszej szkółce status bestsellera i jak wykorzystać jego potencjał w swoim ogrodzie lub ogródku działkowym? O tym poniżej – zapraszamy!Cis pośredni hicksii – dumny przedstawiciel iglaków w polskich ogrodach

Cis hicksii jest zdecydowanie najbardziej rozpoznawalnym wśród iglaków z tej grupy. Nic dziwnego, jest atrakcyjnym, strzelistym drzewkiem, które szybko i równo przyrasta oraz cechuje się głębokim, żywym odcieniem zieleni. Wyróżnia go kolumnowy kształt, dzięki czemu ładnie prezentuje się zarówno w obsadzeniu szeregowym (cis pośredni hicksii na żywopłot) albo solo. Cis pośredni (cis sadzonki) dorasta nawet do 3 metrów, więc potrafi wyglądać majestatycznie i przywodzić na myśl krajobrazy z południa Europy.Cis pośredni hicksii – uprawa sadzonki

Z czego łatwo zapamiętać cisy pośrednie? Sadzonki z czasem rodzą kwiaty, które mylone są z owocami, ze względu na swój kształt. To niewielkie, czerwonawo brązowe kuleczki, które pojawiają się na cisach około kwietnia. W tym okresie ładnie kontrastują one z krótkimi, mocno zielonymi igłami – cis pośredni hicksii warto zapamiętać jako ten dekoracyjny i bardzo odporny.

Jakie wymagania ma cis pośredni hicksii? Sadzonki przyjmują się dobrze w polskim klimacie. Nie jest to mocno kapryśny iglak, niewiele zrobi sobie z tego, czy posadzimy go w miejscu nasłonecznionym, czy też półcienistym. Najlepiej, by podłoże, na którym sadzi się cisy pośrednie, było wapienne, czyli wykazywało wysokie pH. Dodatkowo warto by było żyzne oraz stale lekko wilgotne. A zatem to mało kłopotliwa uprawa. Cis hicksii nie lubi skrajnych warunków, więc będzie kiepsko rozwijał się w miejscach albo permanentnie suchych, albo też stale podmokniętych. Na drzewka z całą pewnością wpłynie również kwaśna gleba.Cis pośredni hicksii – kiedy przycinać cisy?

Najlepsza pora to wczesna wiosna, czyli końcówka marca i kwiecień. Cis pośredni nadaje się doskonale do przycinania, wyginania i formowania, jest więc wdzięcznym materiałem do dekorowania ogrodów oraz tarasów.  Jeśli spóźnimy się z wiosennym przycinaniem cisów, można też zabrać się za to późnym latem. Sadzonki można kupić online, np. w sklepieJak sadzić cisy pośrednie hicksii? Jakie zastosowanie?

Wiemy już, że to cis pośredni to sadzonki kolumnowe, rosnące raczej wzwyż, niż wszerz, więc można je z powodzeniem wykorzystać w małych ogrodach, np. na osiedlach mieszkalnych, gdzie przydomowe ogródki mają dość ograniczoną przestrzeń. Cis hicksii, jeśli uprawa jest właściwa, może pełnić rolę żywopłotu. Co ile sadzić? Optymalnie co 50 – 60 cm. Warto też dobrze zapamiętać, że wszystkie części cisa są silnie toksyczne, szczególnie więc należy uważać na to, by omyłkowo nie zjadać rosnących w kwietniu kulistych, czerwonych osnówek.