Nowe produkty

Nowe produkty
Wszystkie nowe produkty
Cis pośredni, a cis japoński - różnice

Cis pośredni, a cis japoński - różnice

Cis pośredni (Taxus × media) i cis japoński (Podocarpus macrophyllus) to dwie różne rośliny, które mimo pewnych podobieństw, mają znaczące różnice pod względem wyglądu, pochodzenia i wymagań uprawowych. Oto szczegółowy opis tych różnic:

1. Pochodzenie i rodzina botaniczna:

  • Cis pośredni (Taxus × media): Jest wynikiem krzyżowania dwóch innych gatunków cisu: cisa wschodniego (Taxus cuspidata) i cisa zachodniego (Taxus baccata). Należy do rodziny cyprysowatych (Cupressaceae).

  • Cis japoński (Podocarpus macrophyllus): Należy do rodziny podokarpowatych (Podocarpaceae) i jest to rodzimy gatunek rośliny występujący w Azji Wschodniej, m.in. w Japonii, Chinach i Tajwanie.

2. Wygląd:

  • Cis pośredni: Ma igły podobne do cisa wschodniego, są one ciemnozielone, a gałęzie rosną gęsto i zwisają. Często rośnie jako krzew lub niewielkie drzewo.

  • Cis japoński: Charakteryzuje się lancetowatymi, skórzastymi liśćmi o intensywnie zielonym kolorze. Może przybierać formę krzewu lub drzewa, a gałęzie często rosną w sposób bardziej wyprostowany niż u cisa pośredniego.

3. Kwiaty i owoce:

  • Cis pośredni: Ma niewielkie, niepozorne kwiaty męskie i żeńskie rozwijające się na oddzielnych roślinach. Owocami są jasnoczerwone jagody, które są toksyczne.

  • Cis japoński: Wytwarza drobne kwiaty męskie i żeńskie na tych samych roślinach. Owoce są jagodami, ale w odróżnieniu od cisa pośredniego, owoce cisa japońskiego są jadalne.

4. Wymagania uprawowe:

  • Cis pośredni: Preferuje stanowiska półcieniste do pełnego słońca. Jest bardziej mrozoodporny niż cis wschodni, ale nadal może wymagać ochrony w surowych zimach. Wymaga dobrze drenującej gleby.

  • Cis japoński: Preferuje umiarkowane nasłonecznienie do lekkiego półcienia. Ma większe wymagania co do wilgotności gleby i unika nadmiernego przesuszenia. Lepiej znosi cieplejszy klimat niż cis pośredni.

Mimo pewnych podobieństw, takich jak igieł i kształt, cis pośredni i cis japoński różnią się genetycznie, morfologicznie i ekologicznie. Przed podjęciem decyzji o uprawie któregokolwiek z nich, ważne jest, aby zrozumieć ich specyficzne wymagania i charakterystykę.